Wsparcie dla pasażerów o ograniczonej mobilności na lotnisku

Czy dotyczy Ciebie ograniczona mobilność lub masz problemy z chodzeniem? Zarezerwuj wózek dostępny na lotnisku i poruszaj się wygodnie po lotnisku. Możesz również zabrać ze sobą laskę, kule inwalidzkie lub balkonik na kółkach.

Problemy operacyjne na lotnisku Amsterdam Schiphol

Pomoc w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim nie zapewnia pierwszeństwa dostępu na lotnisku.

Usługa pomocy w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim

Jeśli chcesz skorzystać z wózka inwalidzkiego dostępnego na lotnisku, zarezerwuj usługę pomocy przy poruszaniu się wózkiem co najmniej 48 godzin przed odlotem.

Na lotnisku

Dopilnuj, żeby być na lotnisku co najmniej 2,5 godziny przed lotem europejskim lub 3,5 godziny przed lotem międzykontynentalnym. Po odprawie możesz zarejestrować się przy stanowisku pomocy na lotnisku w pobliżu miejsca odprawy. Możesz zarejestrować się bezpośrednio przy stanowisku pomocy na lotnisku pod warunkiem wcześniejszego dokonania odprawy online.

Na każdym lotnisku dostępne są wózki inwalidzkie służące do przemieszczania się pomiędzy stanowiskiem odprawy a bramkami oraz do użytku po przylocie. Nasze wózki nie są przystosowane do ręcznej obsługi, więc musi go pchać pracownik obsługi lub Twoja osoba towarzysząca.

Wchodzenie i opuszczanie pokładu samolotu

Nasi agenci pomogą Ci wejść na pokład i go opuścić. Możesz wejść na pokład przed innymi pasażerami. Ze względów bezpieczeństwa możesz zostać poproszony(-a), aby opuścić pokład jako ostatni(-a).

Na pokładzie wszystkich samolotów KLM i KLM Cityhopper dostępne są składane wózki inwalidzkie, które są dostosowane do szerokości przejść na pokładzie.

Pomoc indywidualna

W zależności od rodzaju pomocy, której potrzebujesz podczas podróży, konieczne może być podróżowanie z osobą towarzyszącą lub z asystentem.

Mimo że personel pokładowy pomoże Ci w korzystaniu z pokładowego wózka inwalidzkiego, nie może Cię podnosić, przenosić ani asystować Ci podczas korzystania z toalety. Personel pokładowy nie może asystować Ci także w jedzeniu lub czynnościach medycznych. Jeśli potrzebujesz tego rodzaju pomocy podczas lotu, musisz samodzielnie zorganizować sobie pomoc osoby towarzyszącej.

Jeśli w mało prawdopodobnym przypadku zagrożenia nie będziesz w stanie samodzielnie się ewakuować, musisz mieć asystenta, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Możesz zorganizować sobie taką pomoc samodzielnie lub poprosić kogoś z naszego personelu na lotnisku o pomoc w znalezieniu pasażera chętnego, by Ci asystować. Pamiętaj, że wejście na pokład będzie możliwe tylko, jeśli będziesz mieć asystenta pomagającego Ci podczas lotu.

Transfer

Zalecamy zaplanowanie co najmniej 90 minut na transfer między lotami. W ten sposób będziesz mieć możliwość swobodnego dotarcia na kolejny lot.

Laski i kule inwalidzkie

Możesz zabrać na pokład swoją laskę lub kule inwalidzkie. Wystarczy, że położysz je w schowku na bagaż nad głową. Przewożenie kul i laski jest darmowe i nie wymaga rezerwacji.

Balkonik na kółkach

Twój balkonik na kółkach będzie przewożony jako bagaż rejestrowany. Jeśli chcesz korzystać z balkonika do czasu, gdy znajdziesz się przy bramce, poinformuj nas o tym podczas odprawy. W takiej sytuacji balkonik zostanie załadowany do samolotu, kiedy będziesz już przy bramce.

Po przylocie dołożymy wszelkich starań, by balkonik został Tobie zwrócony przy bramce. Jeśli nie będzie to możliwe, balkonik będzie można odebrać z taśmy bagażowej. Lotnisko udostępni Ci wózek inwalidzki, którym możesz przemieścić się do taśmy bagażowej.

Przewóz chorych na noszach

Jeśli musisz podróżować w pozycji poziomej, możesz skorzystać z noszy. Usługa ta jest dodatkowo płatna. Wymagana jest jednak obecność osoby, która będzie w stanie udzielić Ci pomocy medycznej podczas podróży.

Skontaktuj się z nami w celu dokonania rezerwacji.

Usługi na pokładzie

Na pokładzie zapewniamy Ci następujące udogodnienia:

  • Toalety na pokładzie samolotów KLM są wyposażone w uchwyty.
  • Toalety dostępne dla wózków inwalidzkich znajdują się na pokładzie samolotów KLM Boeing 777, Boeing 787 i Airbus A330. Nasze samoloty Boeing 737, Boeing 747 i Embraer 190 są wyposażone w składaną zasłonę, dzięki której można zwiększyć powierzchnię toalety.
  • Na pokładzie miejsca przy przejściu i w środkowym rzędzie są wyposażone w ruchome podłokietniki, dzięki którym można łatwo dostać się na swoje miejsce.