Wyszkolony pies asystujący

Jeśli chcesz zabrać swojego psa asystującego na pokład samolotu linii KLM, chętnie Ci to umożliwimy. Pamiętaj jednak, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy Twój pies przeszedł odpowiednie szkolenie.

Przewóz psa asystującego

Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością i chcesz zabrać na pokład samolotu psa asystującego, jego podróż będzie darmowa. Miej jednak na uwadze, że dotyczy to jedynie wyszkolonych psów asystujących.

Wypełnij wniosek i wyślij go na adres e-mail podany na dole formularza. Do wniosku dołącz kopię paszportu zwierzęcia z informacjami na temat jego rasy, wagi i rozmiaru. Wyślij wniosek do KLM CARES co najmniej 48 godzin przed odlotem.

Przygotowanie do podróży

Upewnij się wcześniej, że Twój pies asystujący posiada wymagane szczepienia, świadectwa zdrowia i przeszkolenia oraz dokumenty podróżne. Aby uzyskać informacje na temat niezbędnych dokumentów, skontaktuj się z ambasadą kraju, z którego podróżujesz, w którym masz przesiadkę i do którego przylatujesz.

Zachowanie w miejscach publicznych

Jeśli Twój pies nie będzie zachowywać się w odpowiedni sposób w miejscach publicznych, może to oznaczać, że nie jest wyszkolonym psem asystującym. W razie wątpliwości ktoś z naszych przedstawicieli może poprosić Cię o udzielenie dodatkowych informacji, aby potwierdzić odpowiednie wyszkolenie Twojego psa. Jeśli nie udzielisz wiarygodnego ustnego wyjaśnienia, możemy poprosić Cię o przedstawienie dodatkowych dowodów na piśmie.

Lecisz do lub ze Stanów Zjednoczonych?

Poza formularzem wniosku musisz również wypełnić formularz Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych dotyczący przewozu lotniczego zwierząt asystujących (U.S. Department of Transportation Service Animal Air Transportation Form). Wydrukuj oba formularze i weź je ze sobą na lotnisko.

Pies wsparcia psychiatrycznego

Psa wsparcia psychiatrycznego można zabrać na pokład w charakterze wyszkolonego psa asystującego tylko w przypadku podróży do i ze Stanów Zjednoczonych. Należy się przy tym upewnić, że zwierzę spełnia kryteria określone w odpowiednich formularzach wniosków. Obecność psa wsparcia psychiatrycznego podczas lotów do wszystkich pozostałych miejsc docelowych jest niedozwolona.

Podczas lotu

Z przyczyn związanych z bezpieczeństwem Twój pies asystujący nie może blokować przejść ani innych obszarów, które wymagają wolnej przestrzeni. Podróżując z psem asystującym, nie możesz więc zarezerwować miejsca w rzędzie przy wyjściu. Możesz za to wybrać dowolne z pozostałych miejsc. Podczas całego lotu Twój pies powinien mieć założone szelki (samochodowe). Szelki te należy przywiązać do swoich pasów bezpieczeństwa.

Jeśli Twój pies nie zmieści się w obrębie zarezerwowanego przez Ciebie miejsca, przydzielimy Ci inne miejsce w tej samej klasie podróży. Nie jesteśmy zobowiązani do przydzielenia Ci większej przestrzeni dla Twojego psa asystującego ani miejsca w innej klasie podróży niż ta, która została przez Ciebie wykupiona. Nie ma wolnego miejsca, z którego możesz swobodnie skorzystać wraz ze swoim psem asystującym, nie blokując jednocześnie przestrzeni, która musi pozostać wolna? Możesz skorzystać z możliwości zmiany lotu na późniejszy lub przewozu swojego psa asystującego w luku bagażowym, o ile posiadasz dla niego transporter, spełniający odpowiednie kryteria.

Loty trwające dłużej niż 8 godzin

Czy Twój lot ma planowo trwać 8 godzin lub dłużej? Jeśli tak, to możemy poprosić Cię o przedstawienie dokumentu, który potwierdzi, że Twój pies asystujący nie będzie musiał w tym czasie załatwiać potrzeb fizjologicznych lub że jest w stanie zrobić to w sposób niewywołujący ryzyka dla zdrowia ani problemów natury higienicznej na pokładzie.

Inne zwierzęta

Niestety inne zwierzęta asystujące poza psami nie są dozwolone.