Ponowne zalesianie

Ponowne zalesianie nie sprawi, że nasze loty staną się bardziej ekologiczne. Jest jednak sposobem na przywrócenie równowagi pomiędzy emisją a pochłanianiem dwutlenku węgla. Lasy są zdolne do pochłaniania miliardów ton dwutlenku węgla (CO₂) rocznie. Staramy się ograniczać emisję CO₂ na wiele sposobów, a ponowne zalesianie pomaga zmniejszyć bieżącą ilość dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Wspieramy 3 różne projekty związane z ponownym zalesianiem.

Czym jest ponowne zalesianie?

Do niszczenia lasów przyczyniają się działalność człowieka oraz zjawiska naturalne. Dzięki ponownemu zalesianiu otrzymujemy nowe drzewa. A one pochłaniają dwutlenek węgla. Choć może się to wydawać proste, chodzi o coś więcej niż tylko sadzenie drzew. Na przykład, potrzebna jest znajomość lokalnych gatunków drzew oraz lokalnego klimatu. Drzewa muszą być chronione, a ich wzrost wymaga wiele czasu. Z tych powodów wybraliśmy 3 różne certyfikowane projekty.

Dlaczego lasy są ważne?

Lasy są płucami naszej planety. Drzewa i inne rośliny oczyszczają powietrze, pochłaniając dwutlenek węgla i zamieniając go w tlen. Z powodu prowadzonych przez człowieka działań, takich jak spalanie paliw kopalnych czy wycinanie lasów, poziom dwutlenku węgla w powietrzu jest na tyle wysoki, że natura nie jest w stanie sobie z nim poradzić. W branży lotniczej także wykorzystujemy paliwo kopalne: naftę. Kiedy spalamy naftę, wytwarzamy dwutlenek węgla.

Czym jest CO₂?

Dwutlenek węgla (CO₂) to powstający także w naturze gaz, który stanowi pożywienie dla roślin. Kiedy w atmosferze jest zbyt dużo CO₂, ciepło zostaje uwięzione wokół Ziemi. To właśnie prowadzi do globalnego ocieplenia.

Projekty ponownego zalesiania

Od roku 2017 wspieramy projekt ponownego zalesiania w Panamie. W roku 2022 dodaliśmy do naszego portfolio 2 projekty realizowane w Ugandzie i Kolumbii. Ponieważ ponowne zalesianie obejmuje znacznie więcej działań niż samo sadzenie drzew, wybrane przez nas projekty:

  • są objęte certyfikatem Gold Standard;
  • są objęte certyfikatem FSC;
  • wspierają tworzenie miejsc pracy dla miejscowej ludności, rozwijają społeczności lokalne itp.;
  • pomagają realizować cele zrównoważonego rozwoju ONZ.

Certyfikaty carbon credits

Carbon credit to certyfikat wydawany za każdą tonę wyemitowanego dwutlenku węgla, która została pochłonięta, zredukowana lub zmagazynowana w ramach zweryfikowanego projektu. Kupując certyfikat carbon credit, wspieramy projekt ponownego zalesiania i kompensujemy 1 tonę wyemitowanego przez nas CO₂.

Jako pasażer możesz wesprzeć redukcję emisji dwutlenku węgla, dodając ponowne zalesianie do swojej rezerwacji. Cena Twojego wkładu zależy od szacowanej emisji CO₂ na osobę generowanej podczas Twojego lotu. Za ten wkład nie kupujemy drzew, lecz certyfikaty carbon credits. Carbon credits kupujemy od FORLIANCE.

Dowiedz się więcej na temat FORLIANCE.com

Twój ślad węglowy

Kiedy rezerwujesz lot liniami KLM, oferujemy Ci możliwość zrekompensowania części szacowanej emisji CO₂ generowanej podczas Twojego lotu. Jak to możliwe? Poprzez wsparcie wybranego projektu ponownego zalesiania. Cena Twojego wkładu jest obliczana na podstawie kilku czynników wpływających na wielkość emisji CO₂ podczas Twojego lotu, takich jak: rodzaj samolotu, odległość i historyczny współczynnik obciążenia.

Cena wkładu w ponowne zalesianie dla lotów wylatujących z Amsterdamu

Informacje na temat sposobu wyliczenia emisji dwutlenku węgla

Co roku francuski oddział świadczącej usługi rachunkowe firmy KPMG przeprowadza audyt KLM w celu sprawdzenia, czy metody obliczeniowe stosowane przez te linie lotnicze są zgodne z metodami opisanymi poniżej oraz międzynarodowymi wytycznymi. Zakres audytu dostępny jest w sprawozdaniu z audytu KPMG.

Aktualnie stosowane metody i sprawozdanie z audytu:

Sprawdź przewidywaną wielkość emisji CO₂ swojego lotu na stronie Moja Podróż lub podczas rezerwacji biletu.

Twój wkład

Podczas rezerwacji biletu, na tej samej stronie, na której wybierasz miejsce lub dodajesz bagaż, masz możliwość dodania rekompensaty CO₂ do swojej rezerwacji. Możesz to również zrobić później na stronie Moja podróż.

Chcesz zrobić więcej?

Chociaż podróże lotnicze nie są jeszcze zrównoważone środowiskowo, istnieją działania, które możesz podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy. Są to drobne rzeczy, takie jak podróżowanie z lekkim bagażem lub zabranie własnej butelki z wodą albo własnych słuchawek. Są to też rzeczy większe, takie jak kupowanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF).

Dzięki swojemu wkładowi w kupno paliwa SAF przyczyniasz się do zmniejszenia zależności podróży lotniczych od zwykłych paliw kopalnych. Paliwo SAF stanowi 1% paliwa wykorzystywanego podczas każdego lotu startującego z lotniska w Amsterdamie. To już coś, ale z Twoją pomocą możemy zrobić jeszcze więcej.

Dowiedz się więcej o paliwie SAF

Najczęściej zadawane pytania