Sustainable Flight Challenge – wyzwanie na rzecz zrównoważonego lotnictwa
Bardziej zrównoważone rozwiązania
Podróże lotnicze nie są obecnie zrównoważone. Wyzwanie Sustainable Flight Challenge pomaga zarówno nam, jak i innym liniom lotniczym, w opracowywaniu nowych pomysłów prowadzących do zrównoważonych rozwiązań. Wszystkie uczestniczące w nim linie lotnicze dzielą się ze sobą swoimi pomysłami i rozwiązaniami, dzięki czemu wszyscy uczą się od siebie nawzajem.
Jeśli to możliwe, po zakończeniu wyzwania opracowane w jego ramach inicjatywy lub rozwiązania są przez nas wdrażane. Linia lotnicza, która wdroży najwięcej pomysłów opracowanych w ramach wyzwania Sustainable Flight Challenge, wygrywa nagrodę.
Nowe pomysły
Oprócz udanych rozwiązań opracowanych w ramach ostatniego wyzwania przygotowaliśmy również nowe pomysły na tegoroczne wyzwanie. Oto 2 z naszych nowych inicjatyw:
- Nasz dostawca paliwa ulepszył nasze zrównoważone paliwo lotnicze (SAF, które jest bardziej zrównoważoną alternatywą dla tradycyjnego paliwa lotniczego, czyli nafty), aby zmniejszyć emisję CO₂.
- Wprowadzamy nowe rodzaje posiłków serwowanych na pokładzie, aby zmniejszyć wpływ naszego łańcucha dostaw produktów żywnościowych.
Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju
Wyzwanie Sustainable Flight Challenge nie jest jedyną inicjatywą, którą podejmujemy, aby zwiększyć stopień zrównoważenia lotnictwa. Do układu paliwowego wszystkich samolotów odlatujących z lotniska Amsterdam Schiphol dodajemy 1% zrównoważonego paliwa lotniczego i inwestujemy w odnowę floty, recykling, redukcję hałasu itp.
- Wyzwanie skupione jest wokół zrównoważenia środowiskowego.
- Istnieją 3 kategorie odległości: loty krótkodystansowe (poniżej 1500 km), loty średniodystansowe (1500–3000 km) i loty długodystansowe (5000–10 000 km). Uczestnicy wyzwania muszą także zrealizować lot powrotny – tak zwany „nawrót” w mieście docelowym również składa się na wynik końcowy.
- W każdej z kategorii linie lotnicze wybierają 1 lot w dwie strony na istniejącej trasie.
- Wyzwanie rozpoczyna się, gdy samolot zostaje podstawiony pod bramkę i przygotowany do lotu. W przypadku linii KLM wyzwanie kończy się na lotnisku Amsterdam Schiphol. Wyzwanie nie dotyczy wyłącznie samego lotu, ale także zrównoważonych rozwiązań związanych z czynnościami wykonywanymi przed odlotem.
- Uzyskane wyniki zostaną porównane z wynikami innych linii lotniczych uczestniczących w wyzwaniu.
- Nagrody za największą redukcję emisji CO₂ będą przyznawane w oparciu o pomiar referencyjny odnotowany podczas serii lotów realizowanych przez każdą linię lotniczą przy wykorzystaniu tego samego typu samolotu na tym samym dystansie.
- Uczestniczące linie lotnicze mogą redukować wszystkie wartości emisji CO₂ odnotowane podczas wybranych lotów.
- Uczestnicy wyzwania będą oceniani we wszystkich kategoriach.
- Uczestniczące linie lotnicze zobowiązują się do udostępnienia informacji na temat wszystkich innowacyjnych rozwiązań, danych i doświadczeń.
W organizowanym w roku 2023 wyzwaniu Sustainable Flight Challenge wezmą udział 22 linie lotnicze. Oprócz członków sojuszu SkyTeam w wyzwaniu wezmą także udział spółki partnerskie i spółki córki.
Istnieją 2 główne kategorie nagród: Nagrody Flight Impact Awards (przyznawane za zmniejszenie wpływu na środowisko) oraz nagrody Challenge Contribution Awards (przyznawane za wkład w realizację wyzwania). Jury wybiera 1 zwycięzcę spośród 5 finalistów.
Nagrody Flight Impact Awards
- Największa redukcja emisji CO₂
- Najniższa emisja CO₂
- Najniższa emisja CO₂ podczas realizacji działań naziemnych
- Najlepsze zarządzanie odpadami pokładowymi (recykling)
Nagrody Challenge Contribution Awards
- Najlepsza innowacja
- Najlepsze wdrożenie
- Najlepsza współpraca
Employee Sustainability Challenge – wyzwanie na rzecz zrównoważonego rozwoju pracowników
Nasi pracownicy także biorą udział w realizacji lotów w ramach wyzwania Sustainable Flight Challenge. Dzielą się oni swoimi pomysłami w ramach osobnego wyzwania – Employee Sustainability Challenge. Do tej pory udostępnili około 130 pomysłów.
Dzielenie się wiedzą
Po zakończeniu wyzwania wszystkie uczestniczące w nim linie lotnicze będą mogły podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami podczas specjalnego wydarzenia i na platformie internetowej. Uczestnicy będą mogli także wziąć udział w warsztatach na temat recyklingu, optymalnych tras lotów i nie tylko. Tego dnia zostaną również wręczone nagrody.
Czym jest sojusz SkyTeam?
Linie KLM są częścią sojuszu SkyTeam, globalnej sieci 20 linii lotniczych współpracujących ze sobą w celu zapewnienia milionom pasażerów jak najlepszych wrażeń z podróży. Naszym celem jest stawianie sobie i całej branży wyzwań w zakresie innowacji. Chcemy zrównoważonej przyszłości dla lotnictwa, a innowacje są częścią tego dążenia. Innowacje pomogą nam przejść od „latania więcej” do „latania lepiej”.